indulgencija: baklava

~~~

www.flickr.com
 

Už lango po truputį plinka klevai. Namie šalta. Net katinas pamėgtą vietelę šaltoje vonioje iškeitė į  mūsų jaukią lovą – būtinai ant pagalvės ir dar geriau, jei po antklode. Tik ūsai ir uodegos galiukas kyšo. Prabunda, iškiša gaiviai drėgną rausvą nosytę, sumirksi dvispalvėmis akutėmis ir toliau sapnuoja. Turbūt peles.

Lėtai slampinėju po namus – svarbu nekelti šaltų oro bangų.  Pakilnoju vieną knygą, kitą, perverčiu žurnalą. Kojos pačios neša į virtuvę. Arbatos… Čiobrelių šį sykį. Ją plikome kokių septynių puodelių gylio termosiuke – patogu bet kurią akimirką džiaugtis karštu gėrimu (ir mažesniais mokesčiais už arbatinio suvartojamą elektrą – žodis iš k. raidės, pamenat?).

Šiaip keksuoju truputį. Dėl nuolat raudonos nosies ir mėlynų lūpų, ledinių rankų ir kojų, 100 den pėdkelnių (gelbsti tik tai, kad jos – visų vaivorykštės spalvų) ir storų megztinių, vėjo ištaršytų plaukų ir paniurusių aplinkinių. Kopūstinės aprangos. Eisiu, nusidažysiu plaukus tamsiai. Kaip kiekvienam rudeniui atėjus. Na nekenčiu aš jo, ka daryt… Nė rašyti nebesinori, klavišus spaudyti per šalta. Ir visiška netiesa, kad u prerodi net plochoj pogody. Dar ir kaip yra.

(man tikrai sudėtingas metas, po paraliais. jei ne tokios indulgencijos…)

~~~

~ baklava ~

pakelis Phyllo (fillo) tešlos

250 g sviesto arba alyvuogių aliejaus

2 stiklinės kapotų migdolų

stiklinė kapotų pistacijų (tinka ir sūdytos)

2 šaukštai granuliuoto cukraus

šaukštas rudojo Demerara

šaukštelis malto cinamono

žiupsnelis maltų gvazdikėlių

sirupas

2 stiklinės cukraus (tinka ir medus, galima pusę per pusę naudot)

stiklinė vandens

žiupsnelis malto kardamono

~~~

~~~

1. Riešutus sumaišyk su cukrumi, cinamonu ir gvazdikėliais – tai įdaras.

2. Tešlą atitirpink ir, kad nesudžiūtų, laikyk pridengtą šaldytuve.

3.  Sviestą ištirpink.

4. Kepimo indą (plius/minus 20 x 25) patepk tirpintu sviestu (ir kraštus) ir įklok pirmą tešlos lakštą. Patepk sviestu. Klok antrą, trečią… šeštą, kiekvieną patepdamas sviestu (negailėk, jei jau apsisprendei gamint, baik skaičiuot kalorijas, antraip skanumėkas sudžius).

5. Suberk riešutinį įdarą, pašlakstyk sviestu ir vėl kartok: lakštas, sviestas, lakštas, sviestas… kol suklosi visus šešis.

6. Baigęs (viršui taip pat sviesto palik) aštriu peiliu supjaustyk skanumėką stačiakampiais, o šiuos – trikampiais.

7. Kepk orkaitėje kokį pusvalandį, kol tešlą apskrus.

8. Sirupui sumaišyk cukrų, vandenį ir kardamoną. Užvirk, sumažink ugnį, dar kelias minutes pavirk ir nuimk nuo ugnies. Atvėsink.

9. Iškeptą baklavą palik pravėsti ir apipilk sirupu. Palauk (žinau, sunku, bet reikia) apie valandą, kol sirupas įsigers.

~~~

~~~

Išbandykit. Šiek tiek saldžios viduržemiškos saulės retsykiais sveika :)

Skanaus!

Pagal Myrsini Lambraki. Cretan cuisine for everyone, p.176.