savaitgalio trupiniai: turgūs, pavasaris ir maistas

Kai orai ėmė eit vis šiltyn ir šiltyn, po truputį ėmėm ropštis laukan iš namų. Net akyse tapo šviesiau – man, pavasario vaikui, saulė ypač reikalinga. Savaitgalius pamažėle pradėsim leisti parkuose – didžiuliuose miesto centre ar mažesniuose, greta namų. Užklosim žolę languota staltiese ir ruošim nedidelius piknikus, prasidedančius apsilankymais turguje, skaniais užkandžiais ir tauškalais, ir pasibaigiančius surankiojus paskutinius pyrago trupinius gulinėjimu ant nugaros skaičiuojant debesų avinėlius, skabant smilgas, svaidant bumerangą ar įsikniaubus į knygą. Nes kartais viskas, ko reikia – saulė, giedras dangus, kompanija ir tiesiog saldus laikas sau ir su tais, kuriuos myli.

Šis savaitgalis buvo nuostabus. Ilgas, nepaisant į priekį pasuktos laikrodžio rodyklės, vasariškai šiltas ir… skanus. Akylesni skaitytojai galbūt pamena, kad baigiantis metams pažadėjau papasakoti apie skaniausius Londono maisto turgelius. Tad štai: jei keliausi ar dar tik planuoji kelionę į čia, pasilik laiko turgui, nes Londonas nėra vien pub’ai, išpardavimai ar nemokami muziejai. Šįsyk – apie Rytuose ir Pietryčiuose esančius mano mėgstamiausius du.

Keliaujam!

Broadway market.

Nedidelis, atviroje gatvėje įsikūręs, tik šeštadieniais veikiantis maisto ir truputuko sendaikčių turgelis – labai simpatiškas ir mielas. Iš abiejų pusių jį gaubia jaukios mažutės kavinukės, kuriose, prisėdęs ant kėdės su puodeliu kokio-tik-nori-gėrimo, gali stebėt pro šalį skubančius žmones, stileivas, plot į taktą gatvės muzikantams ir tiesiog skinti dieną. Čia rasi ir naminių sūrių, ir sviesto, ir daržovių, ką tik išspaustų sulčių kokteilių, ekologiškos duonos, pyragų – saldžių ir ne. Čia nėra miesto centrui būdingo šurmulio, čia visi neskuba ir dirba savo darbus: prekeiviai neįkyrėja siūlydami prekes, pirkėjai ragauja, renkasi ir perka, o žioplinėtojai tiesiog žioplinėja.

Po turgaus gali traukti į greta plytinčius London Field’s jaukiai popietei arba kiek tolėliau, kanalo link. Broadway market įsiremia į Regent‘s canal – palei jį smagu pasivaikštinėt giedrą dieną, o šiltą vasaros vakarą, susisupus į apklotą, ant suoliuko gerti vyną ir dalintis pyrago trupiniais su antimis.

Vien dėl šio turgaus verta (labai labai!) pamilti Londono Rytus.

Apsilankyk čia šeštadienį (9.00-17.00)

Artimiausios stotys:

Clapton railway station, iš čia – Stop A 254 arba 106 autobusai iki King Edward Rd.

Haggerston railway station

E8 4PH

Borough market.

Bemaž tris kartus didesnis už Broadway market, didysis brolis Borough susideda iš kelių mažesnių: Jubilee, Middle ir Green market. Įsikūręs po geležinkelio tiltu visai netoli turistų mėgstamų London bridge ir Tower of London, tai vienas didžiausių maisto turgų ir tiesiog maisto meka Londone. Ir žmonių čia bemaž penkiskart daugiau – šeštadienio popietę gali tekti ir alkūnėm pasistumdyti. Bet verta! Dėl kvapų, dėl skonių, dėl atmosferos ir net dėl tų pačių pasistumdymų eilėse dėl šviežios duonos, obuolių štrudelio gabalėlio ar vytintos dešros rinkės tiesiai iš Prancūzijos. Tavęs laukia didžiulė vynoteka, ispaniškai virtuvei skirta krautuvėlė, šviežia žuvis ir mėsa, ekologiškų daržovių kalnai, visokių skanumų ir sūrių rojus – you name it, they have it.

Skanėstų kupinu krepšeliu gali patraukti link London bridge ir Temzės arba tiesiog rasti vietos greta kitų užkandžiautojų kiemelyje prie šalimais esančios Southwark Cathedral – vietos stebuklingai pakanka visai jūrai žmonių!

Apsilankyk čia ketvirtadienį (11.00-17.00), penktadienį (12.00-18.00) ir šeštadienį (9.00-17.00).

Artimiausios stotys:

London bridge tube station

Borough tube station

SE1 1TL

Beje: jei pasitaikys geras oras, turėsi marias laiko ir mėgsti ne tik valgyti, bet ir skaityt, paėjėjęs šiek tiek kairiau Temzės pakrante iki Waterloo bridge, tiesiai po juo rasi nemažą knygų iš antrų rankų knygynėlį The Southbank book market. Knygos čia nuo £2.50, būklė jų dažniausiai puiki, o pasirinkimas gausus. Veikia kasdien.

Pietryčiuose yra dar vienas – Greenwich market. Negalėčiau priskirti jo prie mėgstamiausių, neskirčiau jam ir specialaus vizito: turgus visai nedidukas ir, sakyčiau, kiek per daug turistinis, orientuotas į minias, plaukiančias pasižvalgyt į karalienės rūmus, Jūrų muziejų ar užkopti į Karališkąją observatoriją. Vis dėlto, jei tik lankysies šiame rajone ar jo apylinkėse (o Greenwich tikrai turi žavesio) – užsuk. Juo labiau, kad čia patekti galima gana smagiu būdu – 370 m ilgio pėsčiųjų tuneliu, nutiestu tiesiai po Temze!

Maistas turguje – išsineštinis, take away. Čia rasi turkiškų, afrikietiškų, japoniškų, kiniškų, ispaniškų, itališkų patiekalų ir kartais lenkiškų spurgų. Mes labiausiai mėgstam braziliškas churros su dulce de leche (karamele) ir turkiškas susuktas picas lahmacun su ėriena, šviežiomis daržovėmis ir jogurtu, gardintu mėtomis. Jei užsuksi ir susigundysi kuo nors gardžiu, nueik pasisėdėt ant pievutės prie Greenwich university – čia net ir savaitgaliais pro langus liejasi repetuojamų muzikos kūrinių garsai.

Apsilankyk čia antradienį-šeštadienį (10.00-17.30)

Artimiausios stotys:

Island Gardens DLR station ir požeminis pėsčiųjų tunelis Greenwich foot tunnel link Greenwich

Cutty Sark DLR station

Greenwich DLR station

SE10 9HZ

O mes šeštadienį įpusėjome Green park’e sukritę ant žolės, ragavom trijų rūšių tapenade (užtepus), į kuriuos dažėm šviežutėlės, traškios duonos su alyvuogių aliejumi ir rozmarinų adatėlėmis gabalėlius, trupinom Jo labai šokoladinį brownie ir mano fantastišką sūrpyragį su mėlynėmis. Aplink klegėjo žmonės, žydėjo narcizai, vyšnios ir magnolijos, pamažėle sprogo medžiai, o vis labiau šildanti saulė glostė nuogas pėdas.

Jis jau tikrai Londone, tas pavasaris.