itališki virtinukai su ricotta ir špinatais bei sviesto ir šalavijų padažu

 

Mūsų namuose nėra ketčupo, tačiau bemaž visad stovi stiklainiukas majonezo – kietai virtiems kiaušiniams. Sultinių kubeliai pakeisti ekologišku sultiniu, parašyta, be konservantų – bandom tikėti. Mėsos patiekalai gaminami kartą per savaitę, kitais kartais ir du. Jokios kiaulienos, tik vištiena ir retsykiais jautiena. Kartais malta mėsa – labai retai, nes nuo vaikystės nejaučiu simpatijos kotletams. Vegeta, neseniai atrasta tvarkant spintelę, palydėta į pasaulį laimės ieškoti. Aliejus – alyvuogių, druska – jūros. Duona – natūralaus raugo ir grūdų, vanduo – iš čiaupo, jokių limonadų ir gazuotų vandenų. O visa kita – kaip pas visus žmones. Gal tik etiketėse kiek mažiau E ir modifikuotų produktų.

Nesu fanatiška kovotoja už sveiką gyvenseną, ekologiją virtuvėje, vonioje ir ant veido. Vis dėlto stengiuosi atsirinkti. Su savo žmogumi prekyvietėse tyrinėjame etiketes, skaitau spaudą, pro akis neprasprūsta aplinkinių mitybos įpročiai. Saldumynų nebeperkam – žinau, kad ne mažiau skanesnį ir, tikiu, sveikesnį, pagaminsiu pati. Pusfabrikačių era taip pat baigėsi – koldūnai nebeatrodo tokie skanūs. Tik niekada nepriekaištauju dėl to, ką krauna į skrandį, ypač svetimiems, nes žinau, jog gausiu atkirtį: ne tavo reikalas, man skanu, be to ar kito neįsivaizduoju gyvenimo, sveikai gyvenantys žmonės – trenkti maišu ir pan. Kiekvieno teisė rinktis, kaip patogu gyventi. Džiaugiuosi, kad pavyksta gyventi taip, kaip norime, man ir mano žmogui.

O aš vėl ėmiausi itališkos virtuvės ir virtinukų. Italijoje jų rūšių – begalė, pavadinimų – antra tiek. Čia, Lietuvoje, žinomi tik ravioli, populiariai vadinami koldūnais. Parduotuvėse dar galima rasti ir kitokių rūšių, tačiau kaip bevadinsi, vis tiek jiems tinka lietuviškas bendrinis terminas virtinukai :) Šiuos tortelli galima vadinti elementariaisiais – gamyba lengva, tik šiek tiek vargina darbas su tešla, kočėlu teks pasidarbuot iš peties. Įdaras – pats paprasčiausias, ricotta puikiai gali būti keičiama pusriebe varške (pasikartosiu, bet man ypač patinka toji, naudota varškės pyragui). Sviestui šalavijų, vėlgi, nebūtina naudoti, tačiau jis suteikia tokio dieviško aromato, kad tiesiog negaliu jo nepasiūlyt.

Prisigamini, glėbelį suvalgai, glėbelį užsišaldai ir visad turi, ką ruošti tinginiuko pietums :)

~~~


~ tortelli di spinaci e ricotta con burro e salvia ~

tešlai:

400 g miltų

4 kiaušiniai

nubrauktas šaukštelis druskos

šaukštas alyvuogių aliejaus

įdarui:

400 g ricotta

šaldytų arba 200 g šviežių špinatų (šįsyk naudojau šaldytus – maždaug pusę pakelio, apie dešimt ritinukų)

2 šaukštai kokybiško alyvuogių aliejaus

žiupsnelis malto muskato riešuto

druskos

šviežiai maltų juodųjų pipirų

padažui:

2 šaukštai sviesto

6-8 šalavijų lapeliai

šviežiai maltų juodųjų pipirų

Miltus suberk į platų ir gilų dubenį, viduryje padaryk duobutę, į ją įmušk kiaušinius, suberk druską ir supilk aliejų. Kiaušinius plak šakute kelias minutes. Tuomet nuo kraštų įminkyk miltus; minkyk tol, kol tešla nebelips prie rankų, iki kočiojimo ją suvyniok į plėvelę.

Jei įdarui naudosi šviežius špinatus, juos trumpai pakaitink karštame vandenyje, kol sukris, ataušink, nuspausk ir smulkiai supjaustyk. Jei naudosi šaldytus – atitirpink ir susmulkink (greitas būdas: užvirk puode vandenį, špinatus sudėk į sietelį, šį uždėk virš vandens, pridenk dangčiu – garuose atitirps per kelias minutes).

Ricotta sukrėsk į dubenį, ten pat – špinatus, supilk aliejų, pasūdyk, paskanink pipirais ir maltu muskatu, sumaišyk.

~~~

~~~

Tešlą padalink į kelias dalis – vieną pasiruošk kočioti, kitą vėl suvyniok į plėvelę. Stalą pabarstyk trupučiu miltų, tešlą plonai iškočiok, konditeriniu ratuku ar peiliu supjaustyk kvadratėliais. Ant kiekvieno dėk po šaukštelį įdaro, užlenkęs įžambiai padaryk trikampį, gerai užspausk kraštus. Trikampius sulenk apvaliai ir kraštus suspausk.

Dideliame puode įkaitink vandenį, pasūdyk, įpilk truputį aliejaus ir virtinukus virk penkias minutes, kol iškils.

Šalavijų padažui sviestą ištirpink keptuvėje, ugnį išjunk, sudėk nuplautus, nusausintus ir supjaustytus (nebūtinai) šalavijų lapelius. Keptuvę pridenk ir porą minučių palaikyk, kad sviestas įgautų šalavijų aromato.

Virtinukus apipilk sviesto ir šalavijų padažu, užtarkuok Parmezano arba Džiugo sūrio – labai skanu.

~~~

~~~

Anksčiau: Tortelli di zucca

Skanaus!

Šaltiniai: Pasaulio virtuvė: italų valgiai ir Food and Wine