~mano pasirinkimas šventiniam stalui II: pyragas su karamelizuotomis kriaušėmis ir lašelis nostalgijos~

Iki Kūčių liko… 2 dienos!

~~~

Nuo šeštadienio ryto vos nubudusi pašoku iš lovos ir lekiu prie lango. Taip! Sniego vis dar yra! Viltingai klausausi orų prognozių ir dar pasitikslinu gismeteo tikėdamasi išgirsti ir perskaityti tą patį: atšilimas nenumatomas, šals, snigs. Tai reiškia, jog Kalėdas turėsime baltas!

Nuo pat vaikystės laukdavau žiemos švenčių labiausiai, netgi labiau už gimtadienį. Negaliu dabar jau ir pasakyti, ar tik dėl dovanų dovanėlių gausos (žinoma, atmesti šios minties taip pat negaliu :), tačiau bemaž labiausiai dėl ypatingos šventinės nuotaikos. Nežinau, kokia nuotaika tvyro kituose namuose prie dailiai padengto Kūčių stalo sužibus Vakarinei žvaigždelei, kurį apsėda visi brangiausi ir mylimiausi žmonės, tačiau mūsų namuos ta diena – ypatinga. Jau išvakarėse pilvelyje imdavo plazdėti drugeliai, pranešdami, jog Jau Ryt. Šventė.

Eglutės puošti neskubėdavome, paprastai skarotąją miško gražuolę iš girininkijos parsiveždavome savaitgalį prieš Kūčias. Būtinai Tikrą ir Žalią. Kvepiančią. Traukdavome su broliu žaisliukus ir lenktyniaudavome, kuris greičiau papuoš savo pusę eglės. Žaisliukai… Senučiukai, daug daug daug metelių turintys, iki šiol užsimerkusi prisimenu visas spalvas ir raštus. Matomiausioje vietoje būdavo kabinamas varpelis, turėsiantis pakviesti Kalėdų Senelį :) Greta – jau visai pavargęs geltonas paukščiukas, kurio šiukštu negalima būdavo pamiršti!

Pamenu, kai buvau dar visai visai mažutė, snieguotom ir be galo žvarbiom žiemom su tėveliais važiuodavom traukiniu į Trakus. Būtinai į Trakų pilį, būtinai paslidinėti ant Galvės – būtinai kaip princesei, paskendusiai kailinukuos, su baltutėle pūkuota triušine kepure lyg angliukams žibant akutėms išdidžiai sėdint ant rogučių, kantriai tempiamų tėvelių.

Vėliau, praėjus daugeliui metų ir atsiradus Mano Žmogui, šventės ir sniegas įgavo kitą reikšmę. Gilią ir šventą naktį, krentant fantastiškai didelėms snaigėms ir žibant sniegui, eidavome pasivaikščioti pagrindinės miesto gatvės viduriu. Keliu, padengtu dar nei vieno automobilio neišvažinėtu sniegu. Susikibę rankomis, apsimūturiavę nuo galvos iki kojų. Arba dieną, būtinai prisirengę kelis sluoksnius rūbų, lėkdavom į parką pasivolioti sniege ir pasimėtyti sniego gniūžtėmis. Vaizduoti angelų :) Tol, kol nebejausdavome nei rankų, nei kojų, nei nosių, o skruostai pražysdavo rožių žiedais. Netgi pernai, netyčia prisnigus, skuodėm važinėtis nuo kalnų. Šėlom su vaikučiais, krykštavom, pažiūrėti du tokie dideli dėdės ir tetos, fantastika!

~~~

…todėl ir šiemet sukryžiuosiu rankų pirštus ir tyliai tyliai pašnabždėsiu: prašau baltų Kalėdų, Kalėdų Seneli…

~ pyragas su karamelizuotomis kriaušėmis ~

karamelizuotoms kriaušėms:

8 nedidelės kietos kriaušės

2 šaukštai vandens

4 šaukštai citrinos sulčių

2 šaukštai sviesto

1/2 stiklinės cukraus

pyrago tešlai:

1 1/2 stiklinės miltų

šaukštelis kepimo miltelių

šaukštelis malto imbiero

šaukštelis maltos aitriosios paprikos

1/8 šaukštelio druskos

2 kiaušiniai

125 g minkšto sviesto

150 g cukraus

2 šaukštai tarkuotų citrinų žievelių

125 ml arba 1/2 stiklinės jogurto

1. 23 cm skersmens nuimamais kraštais kepimo indą sutepk sviestu.

2. Kriaušes nulupk, perpjauk per pusę ir išskobk sėklalizdžius. Sudėk į indą su vandeniu ir citrinos sultimis ir palaikyk 5 min.

3. Didelėje keptuvėje ištirpink sviestą su cukrumi. Sudėk nuvarvintas kriaušes ir virk tol, kol pasidengs karamele (maždaug 15-20 min.). Nepamiršk pamaišyti!

4. Pyrago tešlai miltus, kepimo miltelius, imbierą, aitriąją papriką ir druską įsijok dideliame dubenyje.

5. Sviestą ištrink su cukrumi ir citrinų žievelėmis iki purios masės. Įmušk kiaušinius ir plak, kol gerai išsimaišys.

6. Įmaišyk sausąsiasias sudedamąsias dalis ir jogurtą.

7. Kriaušes (pjūviais į viršų) sudėk į paruoštą kepimo indą, supilk ant jų likusį karamelinį skystį. Šaukštu sukrėsk tešlą, išlygink ir pašauk į 170 laipsnių orkaitę 45-50 min.

8. Ištrauktą iš orkaitės pyragą kelias minutes palik pravėsti kepimo formoje ir atsargiai išversk kriaušėmis į viršų į serviravimo lėkštę.

~~~

Skanaus ir pati kalėdiškiausia daina mieliems skaitytojams:

Šaltinis: Vegetariški patiekalai, Aktėja. 909 psl.