visos jurgos mėgsta spurgas

Mokykloje klasiokams taisydavau lietuvių kalbos rašinėlius ir interpretacijas. Iš širdies dėliodavau kablelius ir nosines, lengva ranka braukydavau iš konteksto iškrintančius sakinius ir pasąmonės srauto vingius, padėdavau susitaikyti su donelaičiais, maironiais ir palangos juzėmis. O avansu ant baltos popierinės servetėlės manęs laukdavo apvalus aliejuje išmirkęs varškės rutuliukas su džemu. Daug džemo. Kas savaitę. Prasta iš manęs verslininkė – skrandžio reikalai visuomet užimdavo pirmaujančias pozicijas.

…skanios būdavo, tos spurgos. Didelės, riebios, beveik tobulai apvalios su mažais tamsiais apgamėliais ir dažniausiai braškiniu džemu – apgrauždavau iš visų pusių, viduriuką pasilikdama užsiskanavimui. Nesu tikra, ar mokyklos valgykloje jas kepdavo, ar parsiveždavo iš vietinės reikšmės kepyklos, tačiau mokyklinių senų gerų dienų skonis vis dar tupi kažkur ant liežuvio galiuko.

P.S. mieli klasiokai, jei suksite pro šalį ir aukščiau išdėstytos mintys pasirodys pažįstamos, žinokit: baigusi mokyklą taip ir nepriaugau nei pusantro kilogramo :) Ačiū už spurgas ir smagius laikus :)

italiskos ir lietuviskos spurgos~~~

~ lietuviškos varškės spurgos ~

1/2 kg varškės (naudojau 3×180 g)

50 g minkšto sviesto

3 kiaušiniai

10 šaukštų miltų

nubrauktas šaukštelis sodos

5 šaukštai cukraus

šaukštas vanilinio cukraus

rapsų ar panašaus aliejaus spurgoms virti

Sviestą sutrink su cukrumi, pastoviai maišydamas įmušk kiaušinius, sudėk varškę, suberk vanilinį ir paprastą cukrų, sodą, miltus ir išsuk iki vientisos masės.

Tarp delnų suformuok rutuliukus, juos išdėliok ant lengvai miltais pabarstytos lentelės. Jei tešla pasirodys pernelyg lipni, delnus pabarstyk miltais.

Virk įkaitintame aliejuje, kol visos dailiai apskrus.

Ištrauktas nusausink ir apibarstyk cukraus pudra.

~~~

Tikrų tikriausios lietuviškos varškės spurgos. Puikios ir be džemo, bet būtinai su debesimi cukraus pudros.

spurgos~ itališkos spurgos su ricotta ir medumi ~

500 g ricotta sūrio

4 kiaušiniai

stiklinė miltų

pusės apelsino smulkiai tarkuota žievelė

3 šaukštai medaus į tešlą ir papildomai medaus spurgoms apipilti

50 g minkšto sviesto

augalinio arba rapsų aliejaus spurgoms virti

Ricotta išsuk plaktuvu, po vieną plakdamas įmušk kiaušinius, įplak sviestą, po truputį įmaišyk miltus,  apelsino žievelę ir medų.

Įkaitink aliejų. Pasemk šaukštu tešlos, ją įleisk į aliejų, lengvai pastumdamas antru šaukštu.

Virk, kol iš visų pusių apskrus.

Nusausink ir dar šiltas apipilk medumi. Itališkos spurgos valgomos neatvėsusios – nedelsk :)

~~~

Lengvučiai netobulos formos debesėliai. Originalų receptą valgytojų daugumos prašymu patobulinau į tešlą įmaišiusi medaus – sakė, saldumas pačioj spurgoj būtinas. Kita vertus ir mano subjektyvia nuomone, jis užgožia apelsino žievelės skonį ir aromatą, o saldumo pakanka užpylus spurgas medaus upeliu… Jūsų teisė rinktis.

Skanaus and Enjoy!

Šaltiniai: Food and Travel, October 2009 ir Lietuvių valgiai.